Aktualności
Brak prądu w bibliotece PDF Drukuj Email
27.05.13

W związku z remontem sieci elektrycznej w Jeszkowicach oraz związanych z tym przerwach w dostawach prądu, od poniedziałku do środy, do godziny 16.00 nie będzie możliwe korzystanie z komputerów oraz ksero. Za utrudnienia przepraszamy.

Poprawiony ( 27.05.13 )

 
Śpiewanie i mailowanie PDF Drukuj Email
06.03.13

CZYTANKI-ŚPIEWANKI

Zajęcia dla dzieci i ich rodziców

 

 Lubicie czytać swoim dzieciom? Lubicie nucić im do snu? Lubicie śpiewać wesołe piosenki? A może chcecie się nauczyć grać kilku prostych melodii na keyboardzie lub dzwonkach, zwanych potocznie cymbałkami?

 

  Zapraszamy do naszej biblioteki na Czytanki-śpiewanki zajęcia dla dzieci powyżej 1 roku życia i ich rodziców, prowadzone przez bilbiotekarkę p.Joanna Tabisz, która jest także absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

 

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel 71 318-04-46 lub adres e- mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

JA I KOMPUTER? PROSZĘ BARDZO!

Zajęcia dla seniorów

 

 W naszej bibliotece rozpoczęliśmy kurs obsługi komputerów dla seniorów. Zajęcia prowadzone są przez bibliotekarza p. Tomasza Karendała. Terminy ustalane są indywidualnie.

 

 

ZAPRASZAMY!

 

Poprawiony ( 21.03.13 )

 
ZMIANA GODZIN PRACY PDF Drukuj Email
28.02.13

Oto nowy grafik:

 

poniedziałek 10.00-18.00

wtorek 10.00-18.00

środa 9.00-13.00

czwartek 10.00-18.00

piątek 10.00-18.00

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Poprawiony ( 06.03.13 )

 
Jak minęły ferie... PDF Drukuj Email
11.02.13

    Podczas tegorocznych ferii przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży ale i dorosłych kilka propozycji przeżycia wolnego czasu.

   Dzięki uprzejmości i pomocy pracowników z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy w naszej filii dnia 30 stycznia odbyła się projekcja filmu Punam.

 

        Tytułowa bohaterka, 9-letnia Punam opowiada o swym życiu, o trudnej roli jaką przyszło jej pełnić w domu po śmierci matki. Pośród licznych domowych obowiązków jak gotowanie, pranie, opieka nad młodszym rodzeństwem musi jeszcze znaleźć czas na naukę. Ojciec dzieci od świtu do nocy ciężko pracuje aby można było opłacić czynsz za szkołę oraz przeżyć każdy następny dzień.

Warunki mieszkaniowe rodziny Tamang jak i większości mieszkańców nepalskiego miasta Bhaktapur są bardzo trudne.

         Przykładowa scena: Punam pierze ręcznie rzeczy całej swej rodziny rozkładając je na kamienistej drodze przy domu, gdzie jest kran z zimną wodą i do którego przychodzą inni ludzie aby się umyć. Szorowanie garnków wygląda podobnie i zamiast płynu do naczyń używa się piasku. Czy dzieci mają jakieś ładne zabawki, swój pokój, swój komputer a może i telefon komórkowy? Cały luksus to jedna izba, wspólna miska z gotowanym ryżem i warzywami.

         Szkoła jest także „rarytasem”. Nie każdego na nią stać, ponieważ czesne za szkołę przekracza możliwości finansowe wielu rodzin. Duża liczba dzieci nie może się uczyć,bo musi pracować np. w kamieniołomie rozbijając kamienie albo w cegielni robiąc cegły z gliny. Nie mają czasu na beztroską zabawę na podwórku, bo pracują cały dzień. Mali bohaterowie opowiadali, że praca w cegielni mimo iż jest bardzo ciężka, to czasem sprawia sporo radości, bo można porzucać w siebie gliną... I to jest właśnie rozrywka tych młodych ludzi.

         Obraz ukazujący dzieciństwo w Nepalu skłonił widzów do refleksji nad sytuacją tamtych ludzi, ale również nad egzystencją nas wszystkich. Obecne na projekcji filmu osoby wzięły udział w krótkiej dyskusji. Rozmawialiśmy o tym czy umiemy doceniać to co mamy? Czy szanujemy szkołę, nauczycieli i rodziców, którzy dokładają wielu starań abyśmy dzięki zdobytej przez nas wiedzy i umiejętnościom mogli godnie żyć? Czy znamy jakieś osoby z naszego środowiska, które muszą pracować już od najmłodszych lat? Co rozumiemy pod pojęciem pracy zarobkowej: np. rozdawanie ulotek czy może codzienne pomaganie rodzicom w domu? Czy zarobkiem jest kieszonkowe?...

 

                                                                          alt

Poprawiony ( 12.02.13 )

 
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 35 następna > ostatnia >>

Strona 34 z 35